Archive for the ‘Aktuality’ Category

Putování po vlachovských sušírnách 9. 9. 2017

Výjimečný turisticko-zážitkový den chystají tuto sobotu ve Vlachovicích na Valašskokloboucku. Místní sdružení DOKOPY, společně s majiteli starobylých vlachovských sušíren a Obcí Vlachovice, pro Vás chystají již druhý ročník tzv. Putování po vlachovských sušírnách, a to, na sobotu 9. září 2017. Zajímavé technické stavby – roubené sušírny ovoce, z nichž některé jsou více než dvě století staré, se v tento den od 10:00 – 18:00 hod. otevřou návštěvníkům.

Ve Vlachovicích již spousta sušíreň zaniklo, ještě před 60 lety jich ale ve Vlachovicích a Vrběticích bylo minimálně 25. Posledních osm dřevěných sušíren je rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a spolku DOKOPY se již ve čtyřech z nich suší! Obec Vlachovice má nejvíce opravených a funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

20170906101345

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sušení ovoce bylo ve Vlachovicích do první třetiny 20. stol. bráno jako důležitý způsob místní obživy a někdy i náhrada chleba. Sušené ovoce se z Vlachovska vyváželo běžně po celé Moravě a Rakousku-Uhersku.

Vydejte se stezkou poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede nová turistická trasa po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená komunitní sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte v provozu i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zvláštními technickými prvky. Nedaleko se nachází Sušírna sv. Františka, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní suší nejen různé druhy ovoce, ale po většinu roku i různé druhy bylin, které si sami ekologickým způsobem pěstují a dále zpracovávají do různých výrobků. Okusit i zakoupit zde budete moci sušené ovoce, výrobky ze zdejších bylin, jedlé květy, bylinné čaje a podívat se na jejich bylinná políčka v zářiovém hávu. Rozhodně si nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku, a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem, který v ČR uvidíte asi jen u nejnověji zrekonstruované sušírny Raků z vlachovských pasek. Sušírna, která se nachází v přírodně bohatém prostředí, pamatuje spoustu veselých příběhů. Je kvalitně, citlivě opravena a vybavena původní technologií sušení. Vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce nebo pečených zemňáků z pece…

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, na krásném místě umístěnou Hrabicovu sušírnu anebo doporučujeme navštívit mladou Šimoníkovu sušírnu, kde se budete moci originálně občerstvit a nabrat sil s dalekými výhledy do krajiny. Ze sušírny Petrů ve Vrběticích před časem vznikla úpravou ovčírna, sušit se v ní již asi nikdy nebude a tak zde pro Vás budou nachystány domácí jehněčí speciality.

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto v sušírnách postupně potkáte zpívající šikovné cérky a mladé robky v kroji z folklórního súboru Dokopyjan a Závršan, vlachovské ogary Strouhalovi z harmonigů a ozembuchem a taky známého valašského gajdoša Petra Sovjáka z Neubuze a další. Nejen s nimi si postupně můžete zazpívat i zasmát se,“ říká za spolek DOKOPY Radek Fryzelka.

Nezapomeňte navštívit i nové vlachovské muzeum, které se nachází ve vlachovské usedlosti z 19.stol a které Vás určitě překvapí svou kvalitou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.

Navštívit můžete i místní vlachovickou pálenici. Voní to zde slivovicí a můžete zhlédnout například technické vybavení této důležité stavby v obci, včetně malé opravené sušírny ovoce.

Tak 9. září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren! To jen tak nezažijete! Rádi Vás tu uvidíme.

 

Fotogalerie z minulého ročníku zde

Už sedmý ročník Svatojánských Slavností je za dveřmi – rok 2016

25. červen a tím i tradiční Svatojánské slavnosti jsou opět za dveřmi. Letos, je to již jejich sedmý ročník.  Jak víte, naší vizí je, aby se zde líbilo a odnášeli si příjemné a silné zážitky jak děti, mladí, tak i nejstarší. Snažíme se vytvářet kulturní akci, která navazuje na zdejší tradiční valašskou kulturu a zvyky, ale zapadá do dnešního prostředí.

Celá akce se opět koná na krásném místě, v přírodním kulturním areálku na „Hradišťku“, ve Vlachovicích, který jsme vytvořili na místě bývalé černé skládky. Pro letošní rok je zajímavý i tím, že zde můžete vidět pokračování naší stavby tradiční roubené vlachovské sušírny, která bude sloužit veřejnosti.  Velká část areálu bude pro případ nepříznivého počasí zastřešena velkými stany. Bude zde pro děti i dospělé nachystána výtvarná dílna a různé hry se svatojánskou tématikou. Každoročně zde chystáme i kvalitní a tradiční občerstvení, jako např., bylinné svatojánské čaje sbírané v ten den, kyselica, slivovica, kohútkovica, klobásky z udírny, frgále, vdolečky apd.

A jaký, že bude letos Svatojánský program? Na co se můžete těšit? PLAKÁT pro Svatojánské slavnosti 2016 

Jako první zahájí již tradičně Svatojánské Slavnosti od 16:30 hod. náš dětský, folklórní soubor Dokopyjánek a CM Dokopyjan.

Další kapelou je skvělá dechovka z Lidečka  – Lidečanka. Následně vystoupí  oblíbená valašská folková kapela DAREBAND! Od  8:00 hod na pódiu vystoupí  muzikant  a zpěvák Filip Fryzelka, který zde udělá plánovaný křest svého prvního alba SNY. Ve 21:00 hod se můžete těšit na vrchol večera  a slavnostní zapálení Svatojánského ohňa. 

Následně zde vystoupí hlavní hvězda večera, kterou je Pavol Kovaliček s kapelou. Skvělý  folklórní zpěvák, který v Superstar 2015 skončil na třetím místě. Za úplné tmy umělecká skupina Umbra svou ohňovou  svatojánskou šú  – prohloubí zážitek ze Svatojánské noci. Závěrem pak zahraje folková kapela OLAF a Company z Luhačovic.

 

Fotogalerie Svatojánských slavností 2016.

 

 

CHYSTÁME NOVÉ INTERNETOVÉ STRÁNKY

Všem se Vám omlouváme, že stránky nejsou aktuální, jsou zastaralé a nic jsme do nich nepřidali, přestože se stále něco děje tvoří a organizuje. Vytváříme a chystáme úplně nové stránky, už jsou takřka hotové, ale nyní dáváme přednost přípravě na otevření Muzea lidové kultuty a tradic Vlachovska, dále chystání Svatojánských Slavností a pracích na naší Sušírně ovoce Dokopy , kterou budeme otevírat 10. září. Práce je spousta a tak se na nás nezlobte,že stránky tento rok zanedbáváme. :-)

SVATOJÁNSKÉ SLAVNOSTI 2015 SE BLÍŽÍ

2o. červen a tím i tradiční Svatojánské slavnosti se kvapem blíží. Letos, je to již jejich šestý ročník.  Jak víte, naší vizí je, aby se zde líbilo a odnášeli si příjemné a silné zážitky jak děti, mladí, tak i nejstarší. Snažíme se vytvářet kulturní akci, která navazuje na zdejší tradiční valašskou kulturu a zvyky, ale zapadá do dnešního prostředí.

Celá akce se opět koná na krásném místě, v přírodním kulturním areálku na „Hradišťku“, ve Vlachovicích, který jsme vytvořili na místě bývalé černé skládky. Pro letošní rok je zajímavý i tím, že jsme zde začali realizovat projekt výstavby tradiční vlachovské sušírny a můžete tak zhlédnout hrubou stavbu tohoto projektu. Velká část areálu bude pro případ nepříznivého počasí zastřešena velkými stany. Bude zde pro děti i dospělé nachystána výtvarná dílna a různé hry se svatojánskou tématikou. Každoročně zde chystáme i kvalitní a tradiční občerstvení, jako např., bylinné svatojánské čaje sbírané v ten den, kyselica, slivovica, kohútkovica, klobásky z udírny, frgále, vdolečky apd.

A jaký, že bude letos Svatojánský program? Na co se můžete těšit? PLAKÁT pro Svatojánské slavnosti 2015 zde

Již nyní Vám můžeme prozradit, že jako první zahájí již tradičně Svatojánské Slavnosti od 16:30 hod. náš dětský, folklórní soubor Dokopyjánek a CM Dokopyjan.

Další kapelou nejenom pro starší je Polančanka, dechovka z Valašské Polanky. Později vystoupí např. i skvělá Tabásková Partyja, nebo oblíbený Schelinger Revival. Mladí se mohou těšit na kapelu MISTAKE. Mistake je tříčlenná kapela hrající hard-pop. Na svém kontě má skupina koncerty na největších českých festivalech jako Rock for People, Colours Of Ostrava, Masters of Rock, Sázavafest a také vyhrála v několika soutěžích (např. Rockmax 12, Pro-rock, Broumovská kytara, Zahraj si s hvězdami). Singly kapely Mistake se dostaly do rádií po celé ČR. Klipy k singlům Půlnoční svět, Nahá a Démoni,  z nové desky, jsou pravidelně vysílány i na TV Óčko.

Hlavním vrcholem večera bude slavnostní zapálení Svatojánského ohňa , po kterém bude následovat  koncert hlavní kapely večera, kterou je originální folklorní těleso MUSICA FOKLORICA. MUSICA FOLKLORICA zde speciálně vystoupí i  s výborným zpěvákem Martinem Prachařem a ženským sbor Oskoruša. Speciálním hostem bude Hyenik – vůdčí osobnost metalového Paladranu, kytarista a též zakládající člen metalového Chiasmaticu.

Domovským místmusica folkloricaem Musiky Folkloriky je horňácká obec Velká nad Veličkou, do přilehlého moravsko-slovenského pomezí lze rovněž situovat převážnou část repertoáru kapely.Musica Folklorica patří mezi hudební tělesa, která nejenže překračují hranice žánrů, ale také sahají po nových možnostech propagace folkloru a jeho přiblížení široké veřejnosti. S metalovou formací Chiasmatic vznikla například skladba Temptament, která získala ocenění v anketě Břitva 2009 a stříbrnou příčku v soutěži International SongwritingCompetition 2013 v kategorii World Music. Od roku 2014 Musica Folklorica spolupracuje také se Zdeňkem Vřešťálem a kapelou Neřež. Z dalších multižánrových počinů lze vzpomenout hostování na desce Tomáše Kočka Cestou na východ, která získala ocenění Anděl 2012, či aktuální příspěvek do projektu Bazarem proměn:A Tribute to Vladimír Mišík (vychází v červnu 2015 u IndiesScope).

Podívejte se na videoklipy Musiky Folkloriky a Chiasmaticu:

Keď sa Janko na vojnu bral

Chiasmatic – Temptament

Ej, ženy, ženy, poradteže mi

Velice děkujeme našim partnerům Svatojánských slavností a partneru naší sušírny – firmě EUROCORP.

partneri

Valašské taneční – závěrečná muziga s cimbálovkú 29.5.2015

Zveme všecky účastníky valašských tanečních z letošního aj minulého roku na Závěrečnů muzigu s cimbálovků v pátek 29. 5. 2015 od 18:00 hod. na Kolibě ve Valašských Klobúkách. Tož určitě dojdětě  a povězte aj ostatním. Příspěvek  bude dle počtu návštěvníků ( přibližně od 40 – 100 Kč). Těšíme sa, až si zas spolem zatančíme a poveselíme:-)